Özofagus Varisleri

Yemek borusunun (özofagus) duvarlarında gelişmiş, normalde olmayan genişlemiş venlere (;kirli kan damarları) varis denilir. Özofagus; ağız ile mide arasında yemeklerin mideye inmesini sağlayan boru şeklinde bir organdır. Genşlemiş ve şişmiş olan bu venlerdeki (varis) basınç normaldekinden oldukça yüksektir. Artmış olan basınç ani ve şiddetli kanamalara sebep olabilir. Kanama riski nedeniyle özofagus varisleri ciddi ve hayat tehdit edici bir problemdir.

Nasıl Oluşur?
En sık rastlanan sebep karaciğerin çeşitli nedenlerlke oluşan uzun süreli hastalıklarından dolayı küçülüp sertleşmesiyle olur (siroz gibi). Karaciğere barsaklardan gelen kan akımı geri dönerek özofagustaki kan akımının artmasına eden olur. Bu durum kötüleştikçe yeni gelişen damarlar yüksek basıncı tolere edemez ve şişmeye başlar. Ne zaman bu venlerde bir çatlama yada tahriş olursa, şiddetli ve hayatı tehdit eden kanamalar başlayabilir. Nadiren diğer tıbbi nedenlerle de özofagus varisleri gelişebilir; portal vende trombozlar vs gibi.

Bulguları Nelerdir?
Kanama olmayana kadar hiçbir bulgu olmayabilir. İlk olarak az miktarda bir kanama olabilir, bu kanama sindirim sisteminden geçerek siyah katran gibi koyu renkli dışkılamaya neden olur. Kanama artarsa parlak kırmızı renkli kusma başlar.

Nasıl Tanı Konur?
Eğer ilerlemiş bir karaciğer hastalığınız varsa sizin doktorunuz özofagus varislerinin varlığından şüphelenecektir. Varisler şu testlerle tanınır;

Endoskopi: İnce fleksibl, ucunda ışık kaynağı ve kamera olan bir tüple yemek borusu incelenir; eğer burada torbalaşmış şekilde varisler görülür. Eğer varislerden kanama varsa doktorunuz bunu fark eder ve tedavisi için girişimlerde bulunur.
Üst sindirim sisteminin baryumlu grafisi: Size sıvı baryum içirilerek varisler gözlenir.

Nasıl Tedavi Edilir?
Varis kanamalarının acil tedavileri ilaçlar, damar yoluyla sıvı, kan ve ilaçların ile gastrokopik girişimlerle kanamanın durdurulmasını içerir. Birkaç başka tedaviyle daha ileri kanamalar durdurulur;
Kanayan damar içine bu damarı donduran enjeksiyonlar yapılması
Varisleri sıkıca bağlayıp yok eden bant tedavisi
Ağızdan yada damar yoluyla beta bloker ilaçlar ( Dideral ) , K vitamini ve nitrat grubu ilaçlar verilmesi

Aynı zamanda doktorunuz sizin hastalığınızın kötüleşmesini engelleyebilecek ilaçlar verecektir.

Kendinize Nasıl Dikkat Edebilirsiniz?
Kanamayı engellemek için doktorunuzun ilaç, diyet ve aktiviteyle ilgili önerilerine uyunuz. Eğer alkole bağlı sirozunuz varsa, içkiyi kesmek hastalığın ilerlemesini engelleyecektir.

Özofagus Varisleri Nasıl Önlenir?
Bunu önlemenin tek yolu varis gelişiminde rol oynayan sebepleri engellemekle olur (örneğin; karaciğer hastalığı). 
4495
vesair.com